01.09.1939 NIEMCY zaatakowały POLSKE

01.09.1939 NIEMCY zaatakowały POLSKE

1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Francja i Wielka Brytania ,wypełniając teoretycznie  swoje zobowiązania sojusznicze, wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września. Ponieważ Wielka Brytania tworzyła Zjednoczone Królestwo wojnę wypowiedziały również inne kraje Commonwealthu – Kanada, Australia, Nowa Zelandia i RPA. Tym samym wojna nabrała formalnie charakteru konfliktu światowego. Wszystko to w teorii gdyż nie została podjęta żadna większa ofensywa przeciwko Niemcom na Zachodzie a działania wojenne zachodnich sojuszników ograniczyły się do przejściowego zajęcia okręgu Saary i wojny morskiej toczonej przez Royal Navy na Morzu Północnym i Atlantyku.

Niemcy wystawili przeciwko Polsce  ok. 1,6 mln , wspieranych przez  lotnictwo, artylerię, broń pancerną. Na przeciw nim  stanęło ok. 950 tys. żołnierzy polskich. Pomimo że Wojsko Polskie dysponowało wspora ilością nowoczesnych konstrukcji ( np.bombowiec „Łoś”, czołgi 7TP, karabiny przeciwpancerne UR, działka przeciwpancerne i przeciwlotnicze), to ilości wyprodukowanych sztuk była zbyt mała . Złe było położenie geostrategiczne sił polskich z uwagi na  oskrzydlenie z Prus Wschodnich i południa (Słowacja) .Rząd Polski liczył na odciążające uderzenie sojuszników, które nigdy nie nastąpiło – Polska walczyła więc osamotniona.

 W pierwszych dniach września  walki trwały wzdłuż granic. Jednak już 7-17 września siły polskie walczyły w głębi kraju i usiłując stworzyć nową linię obrony na Wschodzie. Od 17 września większość wysiłku wojennego była związana tylko z opóźnianiem działań niemieckich w nadziei na rozpoczęcie ofensywę przez Francję oraz z przebijaniem się poszczególnych oddziałów do granic państw neutralnych – Rumunii, Litwy i Węgier. Do legendy przeszła  obrona składnicy morskiej na Westerplatte, gdzie  załoga wojskowa broniła przez siedem dni swoich pozycji przed przeważającymi siłami przeciwnika (1-7 września). Warto zaznaczyć, że funkcjonujący stereotypowy obraz ułanów szarżujących na czołgi we wrześniu 1939 r. jest nieprawdziwy. Polska posiadała sporo jednostek kawalerii, jednak konie były wyłącznie środkiem transportu.

17 września Polskę zaatakowały wojska sowieckie. Polskie władze nie widząc możliwości dalszego oporu w kraju przekroczyły granicę z Rumunią i nakazały ewakuację wojsk oraz nienawiązywanie walki z Sowietami. 28 września skapitulowała Warszawa. Jednak polski opór trwał aż do 6 października, kiedy to ostatnie jednostki regularnej armii poddały się Niemcom pod Kockiem (SGO Polesie gen. Franciszka Kleeberga).

Podczas działań wojennych straciło życie ok. 67 tys. polskich żołnierzy, a 133 tys. zostało rannych. Straty niemieckie to ok. 16 tys zabitych i 30 tys. rannych
Wspieraj polską produkcję . Dbaj o patriotyzm. Koszulki i bluzy patriotyczne kupuj na www.semperpatria.pl